YURT DIŞINDA ÇALIŞAN MEVSİMLİK İŞÇİLERİN DİKKATİNE .!

Son yıllarda Batı Trakya’daki azınlık insanımız için gelir kaynağı bakımından büyük önem taşıyan Almanya , Hollanda , Fransa , Norveç gibi ülkelerdeki tersaneler ve seralarda çalışan işçilerimiz , bilmeyerek tuzağa düşüyor.

Bu tuzakların en önemlisi vergi ödemeleri.

Geçtiğimiz yıl (2020) Avrupa Birliği ülkeleri , çalışan işçilerin gelir ve vergi dosyalarını Yunan devletiyle paylaşması sonucu oluşan vergi mağduriyetinin giderilmesi için tanınan süre bu ay (Ocak 2021) sonunda doluyor.

Avrupa Birliği ülkelerinde çalışan , Batı Trakyalı işçiler , Yunanistan’daki bazı muhasebecilerin yanlış yönlendirmesiyle , yurt dışında elde ettikleri gelirlerin vergisini , çalıştıkları ülkede ödemiş olmalarına rağmen ,Yunanistan’da bildirmediklerinden dolayı , Yunanistan’da da vergilendiriliyor.

Böylelikle bu işçilerimiz iki defa vergi ödemeye mahkum ediliyor.

Yunanistan vergi dairesi , bu mağduriyetin giderilebilmesi için işçilere bir ay süre tanımıştır.

İşçiler , belirlenen zaman birimi işerisinde , çalıştıkları ülkeden gelir ve vergi dosyalarını Yunanca’ya tercüme ettirmek suretiyle Yunanistan’da da bildirmeleri gerekmektedir . Avrupa Birliği ülkeleri arasında yapılan anlaşmalar gereği , iki defa vergilendirme söz konusu olamayacağına ve bu vergileri insanımız iki defa ödememsi için , gereken işlemleri yapması gerekiyor..

Meydana gelen bu yeni durum için , işçiler muhasebecileri sorumlu tutuyor. İşçiler çalıştıkları ülkelerden vergi beyannamesi getirmek istemelerine rağmen , muhasebecilerin konuyu bilmediklerinden veya önemsemediklerinden dolayı, yanlışta ısrar ettiklerini teyit ediyor.

Katıldığım Gümülcine Syriza partisi toplandılarında , Gümülcine Maliyesinde üst düzey konumda olan bir yetkilinin aktardığına göre , işçilerin vergi beyannamelerinde 2.000 euro’dan 6.000 euro’ya kadar vergi konulmuş.

İşçilerimiz sürprizle karşılaşmamaları için bu konuyu muhasebecilerine aktarması zorunlu hale gelmiştir.

Son olarak , tanınan bir aylık sürenin yetersiz olup , pandemi süreci de göz önünde bulundurulduğunda ek süre verilmesi için Trakya’daki siyasetçilerin harekete geçmesi gerekiyor.

Binbir çeşit zorlukları göğüsleyip yurdışına çalışmak için giden bu insanımız için , vergi statüsü oluşturulması , bu tür mağduriyetlere mahkum edilmemesi de iktidarın ve diğer siyasi iradenin tasarrufundadır.

Siyasetçiler , göreve..

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.